Vodný slalom: V konečnom poradí SP prvý Slafkovský, tretí Beňuš

01.09.2012 Celý región

Čunovo 1. septembra (TASR) - Slovenský singlista Alexander Slafkovský sa v Čunove radoval v 5. finálovom kole Svetového pohára slalomárov na divokej vode dvakrát v absolútnej podobe. Ešte pred finálovou jazdou z veľkého glóbusu za prvenstvo v SP a o pár minút neskôr aj z víťazstva v samotných pretekoch. S odstupom 0,84 sekundy za sebou zanechal Slovinca Anze Bercica, tretí skončil Čech Vítězslav Gebas so stratou 0,93 s. Aj v ženskom singli vypukla naplno radosť po dojazde víťaznej Kataríny Macovej. Po sobote má slovenský slalom na konte historických 199 umiestení na stupňoch víťazov v SP a v nedeľu v ženskom kajaku a debloch skvelú príležitosť zaokrúhliť ich na dvojstovku.
Alexander Slafkovský naplnil stopercentne očakávanie, aké sa v Čunove od neho žiadalo. "V sezóne mi forma gradovala postupne, zo začiatku trochu rozpačito, no po troch kolách som už vedel, že som na najlepšej ceste získať celkový triumf. Chcel som najmä vybojovať aspoň jedno víťazstvo, o to som šťastnejší, že sa mi to podaril doma na tak náročnej trati."
Záver infarktový, voda robila vrtochy v bláznivo postavených bránkach. "Tu v Čunove som sa s takýmto niečím nestretol, ani v pretekoch, ani na tréningu," rekapituloval Alexander Slafkovský. "Normálny človek takéto niečo s krkolomnou kombináciou a nevýhodnou pre pravákov nevymyslí, veľa z nás tento úsek aj pokazilo. Práve tam sa rozhodovalo, rozloženie bránok vo veľmi plytkej a rýchlej vode spôsobilo, že nebol čas na manévrovanie. Stačilo päť centimetrov mať inde špičku a nedošli ste do protivodky. Aj ja som sa vytrápil, ľudia ma povzbudzovali, veľká vďaka patrí práve im."
Od sklamania v cieli nikdy pádlom nebúcham po vode, len od radosti, zahlásil s úsmevom Saša. "Videl som, že som prvý, kameň zo srdca mi padol, splnil som si cieľ a veľký sen. V Čunove som zažil dve rozdielne trate, staviteľov Miša Martikánova a Nemca Kaufmanna. Boli to dva extrémy, u Michala príliš dlhá trať, u Nemca niečo, čo tu nikdy nebolo, určite krajšia trať bola Michalova."
Prvenstvo v SP si nadmieru považuje. "Je najcennejšie, čunovské víťazstvo je len druhé po vlaňajšej Prahe. Bola to čerešnička na torte pred všetkými známymi, krásne som sezónu uzavrel."
Po semifinále vedel, že mu už veľký glóbus nikto nezoberie. "Potom som sa snažil zvíťaziť a s plnou koncentráciou som trať zvládol. Teraz vytiahnem horský bicykel, aj lezecký výstroj treba oprášiť. Určite sa tomuto druhu činnosti budem v nadchádzajúcich dňoch a týždňoch venovať naplno."
Nový olympijský cyklus inšpiruje aj Sašu Slafkovského. "Začína, uvidíme, kto bude môj stabilný tréner, pre mňa je dôležité, aby som nemusel riešiť túto otázku zdĺhavo. Treba mi nakopnúť celý cyklus, aj s Tonym Estanguetom mám dohodnuté stretnutie, potrebujem si rozšíriť obraz. Niekde robíme chybu, treba ju hľadať aj inde a skúmať, kde môžem najazdiť na ostatných. Ako trénera by som chcel Stana Gejdoša, peňazí nie je nikdy dosť, momentálne bol pri mne na živnosť, uvidíme, ako to skončí, po sezóne túto otázku treba vyriešiť. Mám teraz výsledok, môžem sa oň oprieť a aj si niečo zažiadať."
Vo finálovej jazde Slafkovský nezakolísal, zajazdil čisto a v cieli už mohol vystreliť svoje ruky nad hlavu od radosti nad vytúženým víťazstvom, len druhým v kariére (2-5-6), po vlaňajšom v pražskej Troji. Kým Slafkovský si vychutnával triumf, Matej Beňuš, desiaty vo finále, zasa prehĺtal sklamanie z 10. miesta, siedmy Karol Rozmuš nebol spokojný hlavne so šiestimi trestnými sekundami, ktoré si medzi bránkami naťukal.
Alexander Slafkovský si 'veľký glóbus' za prvenstvo v seriáli Svetového pohára privlastnil ešte pred finálovou jazdou. V čunovskom kanáli len potvrdil, že patril v tejto sezóne k najstabilnejším zberateľom pohárových bodov, konto slovenského slalomu obohatil 28. triumfom a stal sa siedmym Slovákom, ktorému sa podarilo takto vyniknúť. Slafkovský v semifinále nezakolísal, kým jeho najväčší súperi Nemec Benzien a Brit Florence do finále nepostúpili.
Už v semifinále sa podaril slovenským singlistom husársky kúsok. Slafkovský postupoval do finále z vedúceho postu (111,31) a v tom okamihu sa už mohol radovať aj z premiérového prvenstva v SP, Beňuš si účasť vo finále vybojoval z tretieho miesta (112,89) a a z piateho Rozmuš (117,24). Takéto šťastie, alebo umenie obišlo viacerých známych borcov, 30. Japonca Hanedu, 29. Taliana Cipressiho, 28. Brita Florenceho, 17. Nemca Benziena, či 15. Čecha Ježka.
Z trojice slovenských kajakárov mal medzi 19 bránkami, z toho šiestimi protiprúdnymi, najbližšie k finále ten najhorší v semifinále, 29. Kamil Kaniščák, ktorý by časom skončil štvrtý, no vynechaná 12. bránka ho pripravila o účasť v elitnej desiatke. Na 16. mieste Halčin a na 19-tom Šajbidor si raz 'ťukli' dve sekundy penalizácie, no aj pri čistej jazde by sa časom do postupujúcej desiatky nezmestili. Rovnako aj ďalší známi kajakári na ťažkej čunovskej vode, v daždi a vo vetre sktroskotali, trebárs 40. Španiel Crespo, 34. Brit Walsh, 30. Francúz Colober, 22. Nemec Aigner, 13. jeho krajan Schubert a 12. Čech Hradílek, v olympijskom Londýne strieborný.
V semifinále singlistiek Katarína Macová nástrahy trate zvládla bravúrne s jasným víťazstvom (150,31), vo finále siahala na svoj premiérový triumf v SP a tlak zvádla bravúrne.
Katarína Macová už v SP nazbierala bilanciu 1-0-2, čunovské víťazstvo bolo jej premiérové. "Kvalifikačná trať bola o dosť ťažšia, takže sme sa dobre na semifinále a finále rozcvičili. Ja som nakopnutá stále, aby som víťazila, snažím sa neustále a dúfam, že takto budem pokračovať aj ďalej."
V sezóne si veľa po zdravotných problémoch nezajazdila. "Bola som na operácii hlasiviek, s hrčkou, nemohla som čakať, a tak operácia dostala pred Svetovými pohármi prednosť. Úroveň sa posunula vpred, videla som to už pred týždňom v Prahe, keď som sa nedostala po chybičke do finále."
Zahraničné kempy, ktoré mali spočiatku pomocť singlistkám vo výkonnosti, už podľa Kataríny Macovej nefungujú. "Treba sa spoliehať len na vlastné možnosti. Dúfam, že náš šport sa dostane aj na olympiádu, určite by sme hanbu neurobili," myslí si Katarína Macová.
Singlista Karol Rozmuš siahal na najcennejšie umiestenie v kariére, skončil však až siedmy. "Doma som dúfal, že po piatom mieste pred týždňom v Prahe bude doma lepšie, žiaľ, naťukal som veľa, no som spokojný. Mohol som zrýchliť, čistejšie pádlovať, škoda. Trať bola pre každého rovnaká, nespravodlivý mohol byť len vietor."
Matej Beňuš po sklamaní z 10. miesta. "Mrzí ma to, bolo to doma, dobre rozbehnuté, no záver som nezvládol. Bránku na takom mieste mohol v plytkej vode postaviť len zahraničný tréner. Ani neviem, čo sa stalo, no vnímal som, že som bol dovtedy najrýchlejší. Ak by sa mi výjazd podaril, bojujem o prvé miesto. V Čunovo bolo všetko dobré, len záver nie."
 
Finálové výsledky
C1m:
1. Alexander Slafkovský (SR) 111,88 (0), 2. Anze Bercic (Slovin.) 112,72 (0), 3. Vítězslav Gebas (ČR) 112,81 (0), ...7. Karol Rozmuš 120,43 (6), 10. Matej Beňuš (obaja SR) 128,40 (0), ...v semifinále 19. Patrik Gajarský 124,56 (4)
 
K1m:
1. Jure Meglic (Slovin.) 105,82 (2), 2. Boris Neveu 106,03 (0), 3. Etienne Daille (obaja Fr.) 106,06 (0), ...v semifinále 16. Martin Halčin 113,54 (2), 19. Ján Šajbidor 114,61 (2), 29. Kamil Kaniščák (všetci SR) 156,68 (50)
 
C1ž:
1. Katarína Macová (SR) 144,06 (2), 2. Rosalyn Lawrenceová (Austr.) 147,23 (0), 3. Oriane Reboursová (Fr.) 147,63 (6)
 
Konečné poradie SP (5 z 5 pretekov)
 
C1m:
1. Slafkovský 261, 2. Elosegi (Špan.) 204, 3. Beňuš 177, ...10. Rozmuš 154, 37. Gajarský 35, 44. Martikán 28
 
K1m:
1. Daille (Fr.) 285, 2. Dörfler (Nem.) 210, 3. Hradílek (ČR) 183, ...8. Halčin 145, 21. Šajbidor 96, 46. Kaniščák 40, 64. Urban 20, 71. Mráz 14, 82. Grigar 7
 
C1ž:
1. Lawrenceová (Austr.) 220, 2. Hošková (ČR) 215, 3. Loirová (Fr.) 203, ...16. Macová 77
 

Vyberte región